Hola
Stay in touch without disturbances wherever you want with our flexible & space-saving phone booth. On casters for easy relocation and a casual touch! Stand up booth with high table.
STUDIOBRICKS HOLA
Overview
100% freedom, 0% disturbance
HOLA: Our flexible, space-saving & elegant looking phone booth for one person. On casters for easy relocation. Offers a comfortable working environment.
Perfect for making phone calls or participating in video conferences. Stand up booth with high table.
Sound isolation
Our booths are on average at 45 dB, for the HOLA model (being a new product) the acoustic measurements are pending, approx. 35dB.
Two-way isolation. Have your conversations in privacy without disturbing your colleagues.
Fire safety
The bricks and interior accessories/components of the booth are developed with fire retardant material to suit requirements.
Customizable & flexible
Thanks to the patented modular system you can place the windows and door in different positions. You can order our booths in all available RAL colours (www.ralcolor.com) and change the surface colour of the desk. The options we offer give you freedom to design your work space and your work dynamics. Easy relocation thanks to its casters.
Quick & practical
Incredibly quick installation thanks to our patented modular system. Also, you can relocate our HOLA booths easily thanks to its casters. You can put several HOLA models against a window front letting the sun light pass through and making the most out of your existing space.
Tech Specs.
| Dimensions ∧ | |
|---|---|
| Outside Dimensions | 106 x 106 x 228 cm (3.5 x 3.5 x 7.9 ft) |
| Inside Dimensions | 90 x 90 x 210 cm (3 x 3 x 6.9 ft) |
| Minimum ceiling height | 235 cm (8.5 ft) |
| Weight | 350 kg (approx.) (772 lb) |
| Availiable for | One person |

| Structure ∧ | |
|---|---|
| Wall thickness | 8 cm (3.5 inch) |
| Ecofriendly material | Yes |
|
|
| Fire safety | Yes (see Q&A) |
| Flexible configuration of windows and doors | 1 door type, up to two windows, (see possible versions) |
| Isolation ∧ | |
|---|---|
| Two-way sound isolation | Yes |
| Acoustic measurement (dB) | approx. 30 dB (pending) |
|
|
Configuration
| Standard ∧ | |
|---|---|
| Painting | White |
| Interior lacquer colour | Dark grey |
| Interior absorber | Light grey |
| Glass door with magnet anti panic closing and exclusive design, opening to the outside, left side opening, no right side opening available | 90 x 210cm + window (3 x 6.9 ft) |
| Window (opposite to the door.) | 90 x 210cm (3 x 6.9 ft) |
| Soundproof ventilation kit | |
|
|
| Integrated desk | At 105cm height, wood colour & white surface |
| Power connection | 2 outlets and 1 double USB port |
| Ventilation | Quiet integrated fan |
| Carpet | Anthracite bound |
| Integrated lighting | LED light with sensor |
| Acoustic absorber | Light grey |
| Wi-fi/mobile | Phone signal use of already existing Wi-Fi network is possible, mobile phones and tablets can also be used as our cabins let cellular signals pass. |
| Casters | Yes |
| Extra equipment ∧ | |
|---|---|
| Customizable colour inside and outside the booth and desk surface. |
Select from all RAL colours (www.ralcolor.com) |
| Ethernet | Optional ethernet port |
| Branding (in line with CI guidelines or adaptation to existing office) | Custom-made design solutions |
| Special coating | Special resistant acrylic surface for use at trade shows and road shows with frequent assembly and disassembly. |
| Additional windows | Up to two windows 90 x 210 cm position to be defined by client. |
| Seating | Wall cushion “drop” form, different fabric options, ask us. |
![]() |
|
| Power supply through roof | Yes |








