Hello
Our British, flexible, space-saving eye-catcher phone booth for one person. On casters for easy relocation. Offers a comfortable working environment. Stand up booth with high table.
STUDIOBRICKS HELLO
Overview
100% freedom, 0% disturbance
HELLO: Our British, flexible, space-saving eye-catcher phone booth for one person. On casters for easy relocation. Offers a comfortable working environment.
Perfect for making phone calls or participating in video conferences. Stand up booth with high table.
Sound isolation
Our booths are on average at 45 dB, for the HELLO booth (being a new product) the acoustic measurements are pending, approx. 30dB.
Two-way isolation. Have your conversations in privacy without disturbing your colleagues.
Fire safety
The bricks and interior of the booth are developed with fire retardant material to suit requirements.
Customizable & flexible
You can order our booths in all available RAL colours (www.ralcolor.com). The options we offer give you freedom to design your work space and your work dynamics. Easy relocation thanks to its casters.
Quick & practical
Incredibly quick installation thanks to our patented modular system.
Also, you can relocate our phone booths easily thanks to its casters.
Tech Specs.
| Dimensions ∧ | |
|---|---|
| Outside Dimensions | 1,06 x 1,06 x 2,40 m (3.6 x 3.6 x 7 ft) |
| Inside Dimensions | 0,9 x 0,9 x 2,1m (3 x 3 x 6.8 ft) |
| Minimum ceiling height | 2.45m (8 ft) |
| Weight | 350kg (approx.) (772 lb) |
| Availiable for | One person |

| Structure ∧ | |
|---|---|
| Wall thickness | 8cm (3.5 inch) |
| Ecofriendly material | Yes |
|
|
| Fire safety | Yes (see Q&A) |
| Isolation ∧ | |
|---|---|
| Two-way sound isolation | Yes |
| Acoustic measurement (dB) | 30 dB (measurements pending) |
|
|
Configuration
| Standard ∧ | |
|---|---|
| Painting | Red |
| Interior lacquer colour | Red |
| Interior absorber | Dark grey |
| Glass door (folding door, opening to the outside, right side opening, no left side opening available) | 79 x 210cm |
| Integrated desk | At 120cm height |
| Power connection | 2 outlets and 1 double USB port |
| Ventilation | Quiet Sound proof ventilation with easy filter exchange |
| Carpet | Anthracite bound |
| Integrated lighting | LED light with sensor |
| Acoustic absorber | Grey |
| Wi-fi/mobile | Phone signal use of already existing Wi-Fi network is possible, mobile phones and tablets can also be used as our cabins let cellular signals pass. |
| Casters | Yes |
| Extra equipment ∧ | |
|---|---|
| Custom colour | Select from all RAL colours +10% extra cost. |
| Desk surface | Select from all RAL colours (http://www.ralcolor.com) |
| Branding (in line with CI guidelines or adaptation to existing office) | Custom-made design solutions |
| Special coating | Special resistant acrylic surface for use at trade fairs and road shows with frequent assembly and disassembly. |
| Seating | Cushioned bar stool “cone” form, different fabric options (fire retardant), see price list |
| Ethernet | Optional ethernet port. |
| Power supply through roof | Yes |

