Hallo
Our German, flexible, space-saving eye-catcher phone booth for one person. On casters for easy relocation. Offers a comfortable working environment. Stand up booth with high table.
STUDIOBRICKS HALLO
Overview
Studiobricks HALLO is inspired by the German phone booth of 1978 (TelH78).
We developed an exclusive phone booth model with our coworking client wework® which is currently installed worldwide in their buildings. This model is also based on the German design and is a sit-down booth with a couch and unique custom-made design.
Our standard catalogue item Studiobricks HALLO is a stand-up booth with different interior design and measurements.
100% freedom, 0% disturbance
HALLO: Our German, flexible, space-saving eye-catcher phone booth for one person. On casters for easy relocation. Offers a comfortable working environment.
Perfect for making phone calls or participating in video conferences. Stand up booth with high table.
Sound isolation
Our booths are on average at 45 dB, for the HALLO booth we achieve 25dB.
Two-way isolation. Have your conversations in privacy without disturbing your colleagues.
Fire safety
The bricks and interior accessories and components of the booth are developed with fire retardant material to suit requirements.
Customizable & flexible
You can order our booths in all available RAL colours (www.ralcolor.com). The options we offer give you freedom to design your work space and your work dynamics. Easy relocation thanks to its casters.
Quick & practical
Incredibly quick installation thanks to our patented modular system. Also, you can relocate our phone booths easily thanks to its casters.
Tech Specs.
| Dimensions ∧ | |
|---|---|
| Outside Dimensions | 116,8 x 116,8 x 215 cm (3.8 x 3.8 x 7 ft) |
| Inside Dimensions | 98,8 x 98,8 x 204 cm (3,2 x 3,2 x 6.7 ft) |
| Minimum ceiling height | 235 cm (8 ft) |
| Weight | 384 kg (approx.) (846 lb) |
| Available for | One person |

| Structure ∧ | |
|---|---|
| Wall thickness | 8cm (3.5 inch) |
| Ecofriendly material | Yes |
|
|
| Fire safety | Yes (see Q&A) |
| Isolation ∧ | |
|---|---|
| Two-way sound isolation | Yes |
| Acoustic measurements (dB) | 25 dB (View measurements) |
|
|
Configuration
| Standard ∧ | |
|---|---|
| Paint | Yellow |
| Interior wall laminate | Wood |
| Interior absorber | Blue |
| Glass door (folding door, opening to the outside, right side opening, no left side opening available) | 79 x 210 cm |
| Integrated desk | At 120cm height |
| Power connection | 2 outlets and 1 double USB port |
| Soundproof ventilation kit | |
|
|
| Carpet | Anthracite bound |
| Integrated lighting | LED light with sensor |
| Wi-fi/mobile | Phone signal use of already existing Wi-Fi network is possible, mobile phones and tablets can also be used as our cabins let cellular signals pass. |
| Casters | Yes |
| Extra equipment ∧ | |
|---|---|
| Inside, outside paint and desk surface | Select from all RAL colours (http://www.ralcolor.com) + 10% extra costs |
| Branding (in line with CI guidelines or adaptation to existing office) | Custom-made design solutions |
| Special coating | Special resistant acrylic surface for use at trade fairs and road shows with frequent assembly and disassembly. |
| Seats | Sofa and “drop” seat attached to wall, different fabric options (fire-retardant), ask us |
| Ethernet | Optional ethernet port. |
| ON AIR signal | Lights up to signal occupancy, connected to occupancy sensor |
| Power supply through roof | Yes |


